Między prosną a Wartą
strona główna
Kontakt z nami:

Aby otrzymać odpowiedź
proszę wpisać adres e-mail
(pole nie obowiązkowe):

Poniżej prosimy wpisać
wynik działania 2+3

2012-02-29 

Słów kilka o "Różnicowaniu w kierunku działalności nierolniczej"


PROGRAM ROZWOJU OBSZARÓW WIEJSKICH NA LATA 2007-2013

Działanie 4.13 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju”, operacja odpowiadająca warunkom przyznawania pomocy w ramach działania
„Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej”

KTO MOŻE BYĆ WNIOSKODAWCĄ

O pomoc może ubiegać się rolnik, lub jego domownik [1], lub małżonek tego rolnika, który m.in.:

  • jest pełnoletni i nie ukończył 60 roku życia,
  •  ma miejsce zamieszkania w miejscowości należącej do:
    • gminy wiejskiej, lub
    • gminy miejsko-wiejskiej, z wyłączeniem miast liczących powyżej 20 tys. mieszkańców, lub
    • gminy miejskiej, z wyłączeniem miejscowości liczących powyżej 5 tys. mieszkańców,
  • jest nieprzerwanie ubezpieczony w pełnym zakresie w KRUS przez okres co najmniej ostatnich 12 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku o przyznanie pomocy,

jeżeli za rok poprzedzający rok złożenia wniosku o przyznanie pomocy przyznano płatność do gruntów rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego posiadanego przez tego rolnika albo ten rolnik był domownikiem rolnika posiadającego takie gospodarstwo rolne albo jego małżonkiem[2].

Osoby te muszą mieć miejsce zamieszkania albo siedzibę na obszarze objętym Lokalną Strategią Rozwoju - "Między Prosną a Wartą” lub realizować operację na obszarze objętym LSR. Obszar ten stanowi teren Powiatu Wieruszowski oraz Gminy Klonowa.

 

KATEGORIE DZIAŁALNOŚCI OBJĘTYCH WSPARCIEM

Pomoc jest udzielana z tytułu podejmowania lub wykonywania działalności w zakresie:

  • usług dla gospodarstw rolnych lub leśnictwa,
  • usług dla ludności,
  • sprzedaży hurtowej i detalicznej,
  • rzemiosła lub rękodzielnictwa,
  • robót i usług budowlanych oraz instalacyjnych,
  • usług turystycznych oraz związanych ze sportem, rekreacją i wypoczynkiem, w tym wynajmowania pokoi w budynku mieszkalnym oraz sprzedaży posiłków domowych lub świadczenia innych usług związanych z pobytem turystów w gospodarstwie rolnym,
  • usług transportowych,
  • usług komunalnych,
  • przetwórstwa produktów rolnych lub jadalnych produktów leśnych,
  • magazynowania lub przechowywania towarów,
  • wytwarzania produktów energetycznych z biomasy,
  • rachunkowości, doradztwa lub usług informatycznych.

 

KOSZTY KWALIFIKOWALNE

Do kosztów kwalifikowalnych, tj. mogących podlegać refundacji, zalicza się m.in. koszty:

  • budowy, przebudowy lub remontu połączonego z modernizacją niemieszkalnych obiektów budowlanych oraz nadbudowy, przebudowy lub remontu połączonego z modernizacją istniejących budynków mieszkalnych,
  • zagospodarowania terenu,
  • zakupu maszyn, urządzeń, narzędzi, wyposażenia i sprzętu,
  • zakupu sprzętu komputerowego i oprogramowania służącego wsparciu podejmowanej lub rozwijanej działalności nierolniczej,
  • zakupu środków transportu, z wyłączeniem zakupu samochodów osobowych przeznaczonych do przewozu mniej niż 8 osób (łącznie z kierowcą).

 

FORMA, POZIOM I WYSOKOŚĆ POMOCY

Pomoc udzielana jest w formie refundacji do:

  • 50% kosztów kwalifikowalnych operacji , albo
  • 80% kosztów kwalifikowalnych operacji[3] w przypadku wystąpienia w gospodarstwie rolnym rolnika szkody spowodowanej przez co najmniej jedno ze zdarzeń losowych wymienionych w art. 3 ust. 2 pkt 2-11a ustawy z dnia 7 lipca 2005 r. o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich (Dz.U. Nr 150, poz. 1249, z późn. zm.), tj. przez: huragan, powódź, deszcz nawalny, grad, piorun, obsunięcie się ziemi, lawinę, suszę, ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne

 

Maksymalna wysokość pomocy udzielonej jednemu Beneficjentowi w okresie realizacji Programu nie może przekroczyć 100 tys. zł albo 500 tys. złw przypadku, gdy Beneficjent realizuje wyłącznie operację albo operacje dotyczące wytwarzania biogazu rolniczego lub energii elektrycznej z biogazu rolniczego.

Beneficjenci mają możliwość korzystania z zaliczek na realizację operacji w wysokości do 50% przyznanej kwoty pomocy zawartej w umowie przyznania pomocy.

 

SKŁADANIE WNIOSKÓW

Obecnie nie prowadzimy naboru wniosków. Nabór jest planowany na II półrocze 2012 r.

Formularze wniosku o przyznanie pomocy oraz załączników (z wyjątkiem załączników wystawianych przez uprawnione do tego urzędy lub instytucje) zamieszczane są przed naborem na stronach internetowych” „Między Prosną a Wartą” – Lokalna Grupa Działania, ARiMR oraz MRiRW. Należy zwrócić uwagę, iż w przypadku składania wniosków za pośrednictwem LGD należy korzystać z wersji dokumentów przewidzianych dla działania "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" dla operacji, które odpowiadają warunkom przyznania pomocy w ramach działania "Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej".

W ramach naboru można złożyć jeden wniosek o przyznanie pomocy.


Uwaga:

O wsparcie na tę operacje można ubiegać się również  bezpośrednio w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) w ramach działania 3.11 „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej”. 

 

CZYM RÓŻNIĄ SIĘ NABORY PROWADZONE PRZEZ „MIĘDZY PROSNĄ A WARTĄ” OD NABORÓW ARiMR

  1. Kiedy brakuje środków w agencji być może warto spróbować w LGD, gdyż obie instytucje  mają niezależne budżety.
  2. Mieszkaniec miasta Wieruszowa MOŻE BYĆ Beneficjentem działania za pośrednictwem LGD, natomiast w naborach agencyjnych NIE MOŻE  nim być.
  3. Ocenę merytoryczną wniosków w obu wypadkach prowadzi ARiMR, jedyną różnicę stanowi to co zostało napisane wcześniej oraz fakt, iż  wniosek o przyznanie pomocy musi zostać złożony na innej wersji formularza, w której musimy wypełnić 1 dodatkowe pole (15.1. UZASADNIENIE ZGODNOŚCI Z CELAMI LSR I KRYTERIAMI WYBORU OPERACJI PRZEZ LGD). Państwa wniosek zostanie dodatkowo oceniony przez LGD według 2 kryteriów:

Wraz z 1 egzemplarzem wniosku składanym do LGD (egzemplarz dla LGD) musicie Państwo złożyć jeden dodatkowy załącznik „Oświadczenie Wnioskodawcy dotyczące ochrony danych osobowych” – przy czym załącznika tego nie ujmujemy w wykazanie załączników do wniosku o przyznanie pomocy.

  


[1]w rozumieniu art. 6 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz.U. 1991r. Nr 7, poz. 24 z późn. zm.).

[2] Szczegółowe kryteria i zasady przyznawania pomocy oraz wykaz wspieranych działalności według kodów PKD (bez tzw. agroturystyki, która nie podlega obowiązkowi rejestracji) zawiera rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 17 października 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej” (…) (Dz. U. z 2007 r. Nr 200, poz. 1442 z późn. zm.).

[3] jeżeli wysokość szkody oszacowanej przez komisję powołaną przez wojewodę właściwego ze względu na miejsce wystąpienia szkód wynosi:

  • w uprawach rolnych, zwierzętach gospodarskich w rozumieniu ustawy o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich lub rybach - średnio powyżej 30% średniej rocznej produkcji rolnej z trzech lat poprzedzających rok, w którym wystąpiła szkoda, albo z trzech lat w okresie pięcioletnim poprzedzającym rok, w którym wystąpiła szkoda, z pominięciem roku o najwyższej i najniższej produkcji w gospodarstwie rolnym, oraz
  • w budynkach, budowlach, maszynach lub urządzeniach służących do produkcji rolnej, sadach lub plantacjach wieloletnich, lub stadach podstawowych zwierząt gospodarskich - nie mniej niż 10 000 zł.

 


wróć

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
Strona Internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Copyright © 2007-2010 by WS