shape

Lampa solarna

Ta lampa jest zasilana przez odnawialne źródła energii – promieniowanie słoneczne i energię wiatru. Zasada działania lampy polega na przetwarzaniu promieni słonecznych i energii wiatru na energię elektryczną, która jest gromadzona w akumulatorze. O zmroku i w nocy, kiedy brak jest światła słonecznego, energia elektryczna z akumulatora jest wykorzystywana do zasilania elementów świecących – diod luminescencyjnych.

Promieniowanie słoneczne jest przetwarzane na energię elektryczną w panelu solarnym. Natomiast energia wiatru zamieniona zostaje na energię elektryczną za pomocą turbiny wiatrowej.
Na obszarze „Między Prosną a Wartą” – Lokalna Grupa Działania zostało zamontowane 40 lamp typu HYBRYDA 60/375/3
Parametry lamp:

•   Moc LED regulowany – 20-60 W
  •   Strumień świetlny – 2800-8400 lm
  •   Wysokość źródła światła – 6m / słup 6m
  •   Czas autonomii – do 5 dni
  •   Przybliżony czas pracy – 8-14 h
  •   Moc panela – 1x375W-mono bificial
  •   Typ akumulatora – Węglowy
  •   Pojemność akumulatora – 1x200 Ah
  •   Moc turbiny oś pozioma – 300 W
  •   Tryb załączenia –
    Czujnik zmierzchowy + system ściemniania + programator czasu pracy

Odnawialne źródła energii

Energia odnawialna - jest to termin określający źródła energii istniejące w przyrodzie i nie ulegające wyczepaniu. Są one cięgle odnawiane poprzez zjawiska przyrodnicze. Energia odnawialna jest ekologiczna, oznacza to, że nie przyczynia się do degradacji środowiska naturalnego.

Źródła energii odnawialnej:
  •     energia promieniowania słonecznego
  •     energia geotermalna (z wnętrza ziemi)
  •     energia wiatru
  •     energia płynącej wody
  •     energia z biomasy
  •     energia fal i pływów morskich

Energia odnawialna jest alternatywą dla energi uzyskiwanej ze spalania substancji energetycznych (węgla, produktów z przetwarzania ropy naftowej, gazu, drewna). Produkcja energii poprzez spalanie powoduje zanieczyszczenie środowiska oraz przyczynia się do zmian klimatycznych.

Projekt współpracy

Lampy zostały zamontowane w ramach projektu współpracy pn. „Ekologiczna Kraina Obszaru Bab Aktywnych i Kreatywnych” realizowanego przez „Między Prosną a Wartą” – Lokalna Grupa Działania i Lokalną Grupę Działania Stowarzyszenie „Długosz Królewski”.

Projekt współpracy współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER”, poddziałania 19.3 „Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020
Czytaj więcej o projekcie współpracy

O nas

„Między Prosną a Wartą” – Lokalna Grupa Działania działa na obszarze gmin powiatu wieruszowskiego: Bolesławiec, Czastary, Galewice, Lututów, Łubnice, Sokolniki, Wieruszów oraz gminy Klonowa z powiatu sieradzkiego. Stowarzyszenie realizuje opracowaną przez siebie Lokalną Strategię Rozwoju w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

"Między Prosną a Wartą"
Lokalna Grupa Działania