Stowarzyszenie „Między Prosną a Wartą” posiada status lokalnej grupy działania. Przedstawiamy podstawowe informacje o podmiotach tego rodzaju.
„Lokalna Grupa Działania (w skrócie „LGD”) – rodzaj partnerstwa terytorialnego tworzonego zwykle na obszarach wiejskich, zrzeszającego przedstawicieli lokalnych organizacji (z sektora publicznego, prywatnego i pozarządowego) oraz mieszkańców danego obszaru wyznaczonego granicą gmin członkowskich. W Polsce podstawą prawną funkcjonowania LGD są ustawy: o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich oraz o stowarzyszeniach.
Członkami tych organizacji mogą być m.in. przedstawiciele samorządów gmin, placówek oświaty, kultury, parafii, organizacji i stowarzyszeń działających na danym terenie, firm, spółdzielni itp., a w stowarzyszeniach także zwykli mieszkańcy. LGD najczęściej zarejestrowane są w Krajowym Rejestrze Sądowym jako stowarzyszenia (rzadziej jako fundacje lub związki stowarzyszeń), posiadają statut i wybrane władze: radę, zarząd i komisję rewizyjną. Najważniejszym gremium decyzyjnym LGD jest zgromadzenie członków. Obecnie w radach LGD przedstawiciele sektora publicznego nie mogą stanowić więcej niż 50% składu.” (źródło: Wikipedia).
Informacja o Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 (PROW 2014-2020)
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 (PROW 2014-2020) został opracowywany na podstawie przepisów Unii Europejskiej, w szczególności rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1305/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) i uchylającego rozporządzenie Rady (WE) nr 1698/2005 oraz aktów delegowanych i wykonawczych Komisji Europejskiej. Zgodnie z przepisami Unii Europejskiej, Program jest wkomponowany w całościowy system polityki rozwoju kraju, w szczególności poprzez mechanizm Umowy Partnerstwa. Umowa ta określa strategię wykorzystania środków unijnych na rzecz realizacji wspólnych dla UE celów określonych w unijnej strategii wzrostu „Europa 2020 – Strategia na rzecz inteligentnego i zrównoważonego rozwoju sprzyjającego włączeniu społecznemu” z uwzględnieniem potrzeb rozwojowych danego państwa członkowskiego.
Celem głównym PROW 2014 – 2020 jest poprawa konkurencyjności rolnictwa, zrównoważone zarządzanie zasobami naturalnymi i działania w dziedzinie klimatu oraz zrównoważony rozwój terytorialny obszarów wiejskich.
Za pośrednictwem „Między Prosną a Wartą” - Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie Rozwoju Węglewic „ Biała Góra” otrzymało środki na realizację operacji: „Ocalić od zapomnienia – renowacja starego cmentarza w Węglewicach”.
Beneficjent otrzymał pomoc w ramach budżetu „Między Prosną a Wartą” – LGD w wysokości 96 500 zł. Stanowi to 100% kosztów poniesionych przez beneficjenta. Wkład własny nie był wymagany.
Czas realizacji operacji: od września 2017 r. do października 2018 r.
W ramach operacji zostały zrealizowane zadania:
Renowacja drzewostanu o wartości historycznej,
Renowacja nagrobków o wartości historycznej,
Odtworzenie traktów pieszych i nasadzenia zieleni,
Wstępne efekty wdrażania i postęp w realizacji LSR
Wstępne efekty wdrażania i postęp w realizacji
Lokalnej Strategii Rozwoju „Między Prosną a Wartą”
Od 2016 roku „Między Prosną a Wartą” – Lokalna Grupa Działania wdraża Lokalną Strategię Rozwoju (LSR) w ramach PROW 2014-20120 w zakresie działania: Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER.
Z końcem tego roku upływa pierwszy etap wdrażania strategii. W związku z tym LGD dokonała wstępnej oceny postępu wdrażania LSR.
Wynik tej oceny jest dostępny jako dokument pdf (do pobrania TUTAJ)
W trosce o pełne wykorzystanie budżetu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 Departament Funduszu Rozwoju Obszarów Wiejskich zwraca się z apelem o terminowe realizowanie projektów w ramach ww. Programu oraz składanie w wyznaczonych terminach wniosków o płatność. Powyższa prośba wynika z potrzeby okresowego rozliczania się z założonych zobowiązań budżetowych dla ww. Programu, co regulują m.in. rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1306/2013 z dnia 17 grudnia 2013 w sprawie finansowania wspólnej polityki rolnej, zarządzania nią i monitorowania jej (…) oraz rozporządzenie delegowane Komisji (UE) nr 907/2014 z dnia 11 marca 2014 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1306/2013 (…).
Przywódcy UE dążą do tego, aby Europa przynosiła rzeczywiste rezultaty w kwestiach, które mają największe znaczenie dla społeczeństwa. Zobacz, jak możesz aktywnie pomóc w kształtowaniu przyszłości Unii Europejskiej.
Mając na uwadze specjalny szczyt UE w Sybinie (Rumunia) i przyszłe wybory do Parlamentu Europejskiego w 2019 r., przywódcy krajów UE przyjęli Agendę przywódców dotyczącą pilnych problemów i wyzwań, którym należy stawić czoła.
Możesz udzielić odpowiedzi w ramach konsultacji online opracowanych przez obywateli UE, przejrzeć białą księgę w sprawie przyszłości Europy i wypowiedzieć się na jej temat, a także wziąć udział w dialogach obywatelskich organizowanych przez Komisję Europejską lub w innych debatach organizowanych w Twoim kraju.
W związku z tym, zwracamy się do Państwa z uprzejmą prośbą o wypełnienie krótkiej ankiety: konsultacji online
Ankieta dotyczy kwestii kluczowych dla wszystkich obywateli, m.in. imigracji, opieki zdrowotnej i edukacji. Zależy nam, aby nadzieje i oczekiwania dużej grupy Polaków zostały usłyszane przez liderów UE.
Liczymy na Państwa zaangażowanie.
2018-09-20
Zaproszenie do konsultacji
„Między Prosną a Wartą” – LGD planuje dokonanie zmian treści Lokalnej Strategii Rozwoju oraz załączników do tego dokumentu. W związku z tym zapraszamy do zapoznania się ze zmianami i wyrażenia swojej opinii w ramach konsultacji społecznych.
Bezpłatne konsultacje w ramach Mobilnego Punktu
Informacyjnego
W imieniu Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Sieradzu zapraszam na bezpłatne konsultacje w ramach Mobilnego Punktu Informacyjnego w zakresie możliwości uzyskania wsparcia ze środków Unii Europejskiej.
Konsultacje odbędą się: 26 września 2018 r. w godz.12:30 – 15:00, Powiatowy Urząd Pracy w Wieruszowie, ul. Ludwika Waryńskiego 15, sala Klubu Pracy, parter;
Zakres udzielanych konsultacji w ramach Mobilnego Punku Informacyjnego obejmuje m.in.:
środki na otwarcie działalności gospodarczej,
dotacje i pożyczki na rozwój prowadzonej działalności gospodarczej,
środki na przedsięwzięcia organizacji pozarządowych,
wstępne założenia wsparcia z Funduszy Europejskich na lata 2014-2020,
konsultacje na etapie przygotowania projektu,
konsultacje na etapie realizacji projektu,
konsultacje dotyczące wsparcia z Funduszy na rzecz oświaty, usług społecznych, organizacji pozarządowych, ekologii itp.
2018-08-24
Zaproszenie na spotkanie informacyjno-konsultacyjne
ZAPROSZENIE
W związku z ogłoszonym naborem wniosków o powierzenie grantu w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego PROW na lata 2014-2020 „Między Prosną a Wartą” – LGD zaprasza na
spotkanie informacyjno – konsultacyjne na temat zasad oceniania i wyboru grantobiorców przez LGD
Spotkanie będzie poświęcone zasadom oceny i wyboru grantobiorców, którzy będą realizować zadania w ramach projektów grantowych.
Miejsce spotkania: Wieruszów, ul. Rynek 1-7, sala nr 27 (Sala Sesji).
Termin: 30.08.2018 r. o godz. 900.
Tematyka spotkania:
Omówienie zasad wypełniania Wniosku o powierzenie grantu
Omówienie załączników do wniosku
Omówienie zasad weryfikacji zgodności grantobiorcy z warunkami przyznania pomocy określonymi w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Omówienie zasad oceniania i wyboru grantobiorców (w tym zasad przyznawania punktów za spełnienie kryteriów wyboru)
W spotkaniu mogą wziąć udział wszystkie osoby zainteresowane złożeniem wniosku o powierzenie grantu w ramach LSR „Między Prosną a Wartą”.
Bezpłatny wyjazd studyjny w ramach realizacji operacji pn.
"Wizyta studyjna dla pracowników i członków lokalnych grup
działania z terenu woj. łódzkiego do LGD Partnerstwo Ducha
Gór
Łódzka Sieć Lokalnych Grup Działania bierze udział w realizacji operacji pn. "Wizyta studyjna dla pracowników i członków lokalnych grup działania z terenu woj. łódzkiego do LGD Partnerstwo Ducha Gór".
Bezpłatna wizyta studyjna na teren Lokalnej Grupy Działania „Partnerstwo Ducha Gór" odbędzie się w dniach 4-7.09. 2018 r.
Operacja pn. „Wizyta studyjna dla pracowników i członków lokalnych grup działania z terenu woj. łódzkiego do LGD Partnerstwo Ducha Gór" jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Formularz zgłoszeniowy, który jest warunkiem uczestnictwa w wyjeździe, należy wypełnić i przesłać drogą elektroniczną na adres lgdpodkowa@gmail.com. Termin nadsyłania zgłoszeń: 24 sierpnia 2018 r.
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie” Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
2018-08-16
Nowe nabory zostały ogłoszone
Szanowni Państwo
Informujemy, że od 3.09.2018r. do 17.09.2018r. będą przyjmowane wnioski o pomoc w ramach naborów grantowych:
nr 2/2018/G w zakresie Infrastruktury rekreacyjnej, turystycznej lub kulturalnej (Zgodnie z zakresem określonym w §2 ust.1 pkt.6 Rozporządzenia LSR*)
nr 3/2018/G w zakresie zachowania dziedzictwa lokalnego kulturalnej (Zgodnie z zakresem określonym w §2 ust.1 pkt.5 Rozporządzenia LSR*)
*) Rozporzadzenie LSR - Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 24 września 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (Dz. U. poz. 1570) z późn. zmianami.
2018-07-04
Wyniki naboru nr 1/2018/G
W dniu dzisiejszym Rada oceniła i wybrała do finansowania wnioski złożone w ramach naboru wniosków nr 1/2018/G. W zakładce Wyniki naborów są zamieszczone listy zadań wybranych do finansowania w ramach naszej LSR. Wszyscy wnioskodawcy otrzymają informację o ocenie, w tym o liczbie punktów uzyskanych w ramach każdego kryterium.