strona główna
2022-10-24 

Podsumowanie projektu o wartości 1,2 mln


Z końcem października „Między Prosną a Wartą” - Lokalna Grupa Działania wspólnie z partnerem z województwa wielkopolskiego Stowarzyszeniem „Długosz Królewski” zakończyła realizację  projektu współpracy pn. „Ekologiczna Kraina Obszaru Bab Aktywnych i Kreatywnych” (EKOBAIK).  Koszty całkowite projektu wyniosą łącznie ponad 1 250 000 zł, z czego koszty „Między Prosną a Wartą” prawie 700 000 zł. W wyniku realizacji operacji zrealizowano 3 główne zadania realizowane symetrycznie przez obu partnerów projektu współpracy oraz po 1 zadaniu indywidulanym, odmiennym w swym zakresie od zadania drugiego partnera.

W lipcu 2022 r. zakończył się I etap realizacji projektu polegający na zakupie i montażu lamp solarnych z turbinami wiatrowymi, celem podniesienia wiedzy w zakresie ochrony środowiska. Na terenach partnerskich LGD łącznie postawione zostały 64 lampy solarne, w tym 40 na terenie naszej LGD „Między Prosną a Wartą”. Lampy zostały zamontowane na terenie każdej gminy należącej do LGD, przez co społeczność lokalna bezpośrednio odczuwa pozytywny wpływ stosowania tego typu ekologicznych i innowacyjnych rozwiązań.

Lampy zostały zamontowane na:

  • placu zabaw i siłowni przy Zespole Szkolno - Przedszkolny w Żdżarach (3 lampy)
  • boisku przy Zespole Szkolno-Przedszkolny w Chróścinie (2 lampy)
  • parku z placem zabaw w Czastarach (3 lampy)
  • placu zabaw w Radostowie Drugim (2 lampy)
  • terenie rekreacyjnym w Osowej (2 lampy)
  • boisku przy Szkole Podstawowa w Ostrówku (3 lampy)
  • terenie Szkoły Podstawowej w Klonowej (5 lamp)
  • skateparku w Lututów (5 lamp)
  • placu zabaw przy Zespole Szkół im. Armii Gen. Andersa w Łubnicach (2 lampy)
  • placu zabaw przy Szkole Podstawowa w Wójcinie (3 lampy)
  • terenie zbiornika rekreacyjno - wędkarskiego w Kolonii Sokolniki (2 lampy)
  • placu zabaw w miejscowość Ryś (3 lampy)
  • Bulwarze Różanym w Wieruszowie (5 lamp)

           
Lampy oświetlają różne miejsca, podnosząc bezpieczeństwo osób tam przebywających w porze wieczornej i nocnej.

Kolejnym dużym zadaniem w ramach projektu współpracy było przeprowadzenie przeglądu kulinarnego pn. „Nasze Kulinarne Dziedzictwo”. W przeglądzie kulinarnym uczestniczyły 74 koła gospodyń wiejskich, w tym 32 z obszaru „Między Prosną a Wartą”.      
30 września br. w Sali bankietowej „Pod Różą” na konferencji podsumowującej projekt 32 koła gospodyń z terenu „Między Prosną a Wartą” zaprezentowały przygotowane przez siebie potrawy w najróżniejszym wydaniu. Wszystko zostało przygotowane według tradycyjnych receptur, a co najważniejsze z lokalnych produktów. Podczas konferencji wszystkim kołom wręczone zostały talony pieniężne o wartości 5 500 zł do wykorzystania we wskazanym sklepie ze sprzętem gospodarstwa domowego, na dowolne zakupy według indywidualnych potrzeb. Taką formę nagradzania  wybrano celem jak najlepszego odpowiedzenia na potrzeby naszych KGW, które często mają bardzo specyficzne i zróżnicowane potrzeby. Na zakończenie wszyscy mieli okazję degustować wspaniałe potrawy przygotowane przez Panie.

Dorobek uczestniczących w przeglądzie KGW z terenu „Między Prosną a Wartą” został ponadto zaprezentowany w publikacji pt. EKOBAIK Kulinarne Dziedzictwo „Między Prosną a Wartą” – LGD.  LGD  na podsumowanie działań projektowych przygotowała kolorową publikację oraz  zakupiła gadżety promocyjne: teczki, notesy, długopisy i papierowe torby, które są dostępne w biurze LGD. Ponadto celem promowania projektu oraz postaw proekologicznych wśród mieszkańców partnerskich LGD na terenie każdej z 12 gmin (należących do obu LGD) zostało postawione SERCE -  pojemnik na nakrętki. 8 serc trawiło na teren „Między Prosną a Wartą”, znajdują się one:

  • na Rynku w Bolesławcu,
  • na terenie Szkoły Podstawowej w Parcicach,
  • na terenie Szkoły Podstawowej w Klonowej,
  • na terenie Szkoły Podstawowej w Ostrówku,
  • przed Urzędem Miasta Lututów,
  • przed Centrum Kultury Wsi Łubnice,
  • na terenie Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Turystyki w Sokolnikach,
  • na ul. Osiedlowej w Wieruszowie.

Nasi partnerzy Stowarzyszenie „Długosz Królewski” przeprowadzili dwa konkursów o tematyce ekologicznej: konkursu fotograficznego pt. „Najciekawsze miejsca przyrodnicze” oraz konkursu plastycznego na najciekawszy plakat na temat "Ziemia - planeta ludzi" lub "Mieszkańcy lasu”. Powstał również album z fotografiami i pracami plastycznymi złożonymi w ramach przeprowadzonych konkursów.

Ponadto w ramach projektu powstał film promocyjno – informacyjny, w którym przedstawiono główne założenia projektu współpracy, a także przedstawiono poszczególne gminy członkowskie. Do obejrzenia zachęcamy już dziś. Link do filmu.

Wynikiem podjętych w ramach projektu działań jest przyczynienie się do wzrostu kapitału społecznego dwóch grup społecznych: mieszkańców obszaru w zakresie ochrony środowiska  oraz kół gospodyń wiejskich w zakresie kultywowania lokalnych tradycji i zwyczajów kulinarnych.  Ponadto pośrednim efektem realizacji operacji jest poprawa warunków życia mieszkańców poprzez montaż nowego oświetlenia hybrydowego.

 

Operacja pn. „Ekologiczna Kraina Bab Aktywnych i Kreatywnych”, akronim EKOBAIK, mająca na celu wzmocnienie kapitału społecznego wśród mieszkańców obszarów partnerskich LGD w zakresie ochrony środowiska oraz członkiń KGW w zakresie kultywowania lokalnych tradycji i zwyczajów kulinarnych w terminie do końca grudnia 2022r.
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020.
Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.


wróć

Copyright © 2007-2010 by WS